Results as Nurudeen, Kefas and Ogun triumph on Day One of the Mobil Nigeria T&F Trials

Selim Nurudeen (110mHurdles, 13.87secs) and William Kefas (10,000m, 30:48.28) are early winners on Day 1 of the 21st ExxonMobil Nigeria Track and Field Championships cum Commonwealth Games/African Senior Athletics Trials in Calabar, Cross River State.

Day One Results - June 24, 2010





10,000m Men Final
Lane Bid Name Club D of Birth Mark
1 288 Willams Kefas Police
30.48.28s
2 408 Danjuma Kopkudi Imm
31.28.05s
3 233 Emmanuel Gyang Plataeu/Nj
31.38.06s
4 53 Bulus John Jah CDA
32.38.62s
5 411 Markus Simon Plataeu
32.43.41s
6 73 Anthony Sunday Cross River
33.56.59s
7 63 Cletus Eyo Cross River
34.13.04s
8 64 Felix Okang Cross River
35.08.15s
9 406 Kele Stanley UNN
36.28.33s
10 67 Otiva Edwin Cross River
36.36.39s












Wind - 0.0 mps

100m Hurdles Women Heptathlon

Lane Bid Name Club D of Birth Mark
1 306 Ayemoba Grace Rivers
14.76s
2 327 Okoro Patience Edo
15.27s
3 59 Oshinbajo Dayo Christable
15.89s
4 187 Samuel Dorcas Navy
DNF
5 193 Elenah Remi Buka Tigers
DNF






















1500m Men Heat 1
Lane Bid Name Club D of Birth Mark
1 142 Gowok Kedangbun NSCDC
3.57.59s
2 177 Lawrence Osheku UNILAG
3.59.53s
3 312 Ajani Abidum RIVER
3.59.83s
4 402 Sharum I. Ajudi IMMI
4.07.50s
5 9 Edet Victor A/IBOM
4.10.69s
6 426 Banwo Mayowa POLICE
4.14.30s
7 131 Rahamon Bangbala GREATER T.
4.18.08s






















1500m Men Heat 2
Lane Bid Name Club D of Birth Mark
1 101 Prince Obus Dalta
4.03.78s
2 154 Enoch Dogonyaro Immigration
4.04.83s
3 409 David Barnabas Kwara
4.05.36s
4 65 Anthony Sunday C/River
4.09.93s
5 425 Gyang Yakubu Jigawa
4.10.14s
6 424 Simon Kure Jigawa
4.13.97s
7 265 Datreng Lukas Police
4.16.58s






















20KM Walk Men Final
Lane Bid Name Club D of Birth Mark
1 258 Adeyemi Kazeem Police
1.41.21.22s
2 285 Seyi Lawal Police
1.44.35.18s
3 196 Elegbede Dele Ogun
1.51.48.64s
4 262 Ayeni Alade Police
1.53.37.53s
















20KM Walk Women Final
Lane Bid Name Club D of Birth Mark
1 238 Asedo Queensly Police
2.00.41.57s
2 253 Queen Henshaw Police
2.01.49.57s
3 111 Florence Idahosa Edo
2.04.21.86s
4 49 Kafayat Babalola CDA
2.10.00.27s
5 156 Oluchi Obi Police
2.22.21.11s
6 410 Ogun Fortuna Anambra
2.24.59.18s
















Javelin Men Final
Lane Bid Name Club D of Birth Mark
1 269 Friday Osayande Police
63.81m
2 293 Ezeofor Kenechukwu Prisons
63.51m
3 144 Igbinosun Kingsley KDO
58.48m
4 282 Osaze Julius Police
55.69m
5 404 Ezeofor Chinedu Prisons
50.43m
6 410 Kwebuike Akachukwu ANAM
48.35m
7 221 James Adetunji Peace
46.87m



























High Jump Women Heptathlon

Lane Bid Name Club D of Birth Mark
1 327 Okoro Patience UNIBEN
1.66m
2 306 Ayemoba Grace SLOETAN
1.55m
3 59 Oshinbajo Dayo CHRISTABLE
1.50m





















Shot put Women Heptathlon

Lane Bid Name Club D of Birth Mark
1 327 Okoro Patience Edo
12.48m
2 306 Ayemoba Grace Shiptown
8.38m
3 59 Oshinbajo Dayo Christable
8.09m





















Hammer Women Final

Lane Bid Name Club D of Birth Mark
1 81 Bolanle Ogun Delta
55.13m
2 58 Obisesan Queen Christable
54.99m
3 85 Daramola Feyisayo Delta
51.49m
4 50 Rashidat Quadly CDA
49.46m
5 428 Joy Mayaki NIS
38.88m
6 241 Briggs Asigbokoba Police
35.90m
7 188 Samuel Omolara Navy
35.83m




































Wind: -1.0mps

110m Hurdles Men Final

Pos Bib Name Club Date of Birth Mark
1st 124 Nurudeen Selim FB
13.87sec
2nd 181 Samuel Okon NSCDC
14.04sec
3rd 162 Deinma Afeisimama Lone Star
14.50sec
4th 8 Benjamin Wisdom Akwa Ibom
14.56sec
5th 277 Ogedengbe Oluwatosin Police
14.62sec
6th 278 Ogeieriakhi Martins Police
14.65sec
7th 439 Chime Zedekiah Lone Star
14.99sec
8th 441 Elesho Abayomi Police
15.38sec
























Wind: -0.1mps

100m Men Heat I

Pos Bib Name Club Date of Birth Mark
1st 292 Peter Emelieze Prisons
10.54sec
2nd 215 Kamilu Isijola Ondo/NJ
10.75sec
3rd 416 Christopher Nwazie Prisons
10.82sec
4th 163 Peter Unegbu Mega Rock
10.86sec
5th 326 Ufomba Chimere E. Unattached
10.95sec
6th 128 Imphaperame N. FUTA
10.96sec
7th 147 Comfort Olugbemi Kwara/NJ
11.04sec












Wind: -0.6mps

100m Men Heat II

Pos Bib Name Club Date of Birth Mark
1st 119 Akeem Ogunyemi Enfield, UK
10.59sec
2nd 216 Oyebiyi Ayobami Ondo/NJ
10.72sec
3rd 107 Elvis Ukate Delta/NJ
10.83sec
4th 92 Adeniran Adesuji Delta
10.93sec
5th 145 Agi Christopher ICDO
10.94sec
6th 596 Kunle Odelusi Ekiti
10.96sec
7th 116 Akinleye Abimbola Ekiti
10.97sec
8th 421 Popoola Ezekiel Bayelsa
11.63sec












Wind: -0.7mps

100m Men Heat III

Pos Bib Name Club Date of Birth Mark
1st 295 Metu Obinna Prisons
10.42sec
2nd 102 Stanley Gbegbeke Delta
10.60sec
3rd 273 Kasumu Ahmed Police
10.68sec
4th 414 Henry Asike Police
10.77sec
5th 419 Okwonma Chijoke Police
10.79sec
6th 263 Bamishigbin Adwunmi Police
10.95sec
7th 301 Ogedengbe Johnson Real Winners
11.52sec












Wind: -1.0mps

100m Men Heat IV

Pos Bib Name Club Date of Birth Mark
1st 207 Fredrick Agbaje Ondo
10.61sec
2nd 206 Benjamin Adukwu Ondo
10.74sec
3rd 54 Chinedu Orialla CDA
10.84sec
4th 422 Henry Chukwudi Abia/NJ
10.86sec
5th 149 Bamidele Taiwo Immigration
10.90sec
6th 415 Chimenem Iroanwusi Rivers
11.06sec
7th 304 Saad Tahir Real Winners
DNS






























Wind: -1.0mps

100m Men Heat V

Pos Bib Name Club Date of Birth Mark
1st 95 Egwero Ogho-Oghene Delta
10.42sec
2nd 150 Musa Deji Immigration
10.56sec
3rd 217 Uzodinma Aniagolu Ondo/NJ
10.70sec
4th 297 Nwogu Onyeabor Prisons
10.71sec
5th 164 Oletu Nattaniel Mega Rock
10.79sec
6th 420 Andrew Ifiok Cross River
10.81sec
7th 76 Usoro Eno Cross River
10.97sec















5,000m Women Final

Pos Bib Name Club Date of Birth Mark
1st 166 Sani Ruth Awate Mountainers
17m:05.86sec
2nd 199 Agidi Omoyemi Ondo
17m::15.29sec
3rd 225 James Rotkan Plateau
17m:53.15sec
4th 311 Shabi Mosidat Rivers
18m:09.85sec
5th 242 Dinatu Yahanna Police
18m:23.86sec
6th 310 Piererra Oluwabukola Rivers
18m:29.86sec
7th 489 Blessing Daniel Kaduna
18m:59.95sec
8th 490 Pocars Dahlan Kaduna
19m:03.93sec
9th 436 Sange Mammyer Benue
19m.47.00sec
10th 165 Alex Nenpinmwa Mountainers
25m:42.15sec













0.0mps
200m Women Heptathlon

Pos Bib Name Club Date of Birth Mark
1st 306 Grace Sloptan
25.54sec
2nd 327 Okoro Patience Uniben
26.41sec
3rd 59 Oshinbajo Dayo Christable
26.77sec





















Shot put Men Final

Pos Bib Name Club Date of Birth Mark
1st 293 Ezeofor Kenechukwu prisons
15.69m
2nd 218 Tunde Adeyemi Oyo
15.03m
3rd 266 Dennis Sunday Police
14.83m
4th 296 Nnamu Samuel prisons
14.50m
5th 479 Olawole Olatunji Buka Tyer
14.23m
6th 110 Ganiyu Monsuru Eagle flight
13.85m
7th 106 Nwoye Augustine Delta N/J
13.82m
8th 405 James Chiedozie Enugu
13.49m

Check our Podcasts and Interviews on Audioboo FMBecome our fan on FacebookFollow us on TwitterCheck our latest Photos on FlickrCheck our latest Videos on YouTube