Kiptoo, Langat, Kikaya, Koech and Defar earn victories at Stockholm's DN Galan

Meseret  Defar

Many African champions came up from the five-day African Athletics Championships in Nairobi to score significant victories at the DN Galan - Samsung Diamond League event in Stockholm, Sweden today.

Mark Kiptoo earned a dramatic victory in a personal best of 12:53.46 after a finish which saw the lead change twice in the final 50 metres of the men's 5000m.

Ethiopian Dejen Gebremeskel clocked a personal best time of 12:53.56 for second place, with Samsung Diamond Race leader, Ethiopia's Imane Merga also running a personal best in beating Kenya's Eliud Kipchoge to third place in 12:53.58. Kipchoge finished fourth in 12:54.36.

Kenya's Olympic champion Nancy Langat bounced back to winning form with a convincing victory after the hiccup of losing over 1500m on the Lausanne leg of the Samsung Diamond League series.

Langat scored a third victory, winning in 4:00.70 from Anna Alminova, the Russian champion who last month achieved a runaway victory in Paris, and Bahrain's Mimi Belete, who clocked 4:01.53 and 4:01.64, respectively.

Paul Kipsiele Koech led a Kenyan sweep of the 3,000m Steeplechase winning in 8:02.18. The 28-year-old failed to break his own 7:59.42 stadium record and take home the evening’s first one carat diamond.

Compatriots Silas Kosgei Kitum was second in a personal best 8:12.42 and Elijah Chelimo was third in a season's best 8:12.93.

In other results, African record holder Gary Kikaya of Congo won the men's 400m in 45.81 and Meseret Defar of Ethiopia took the women's 5,000m in 14:42.46.

Complete Results

Men's 100m

Final, wind: 0.0

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Tyson GAY USA 82 9.84
2. Usain BOLT JAM 86 9.97
3. Richard THOMPSON TRI 85 10.10
4. Trell KIMMONS USA 85 10.11
5. Mario FORSYTHE JAM 85 10.20
6. Michael RODGERS USA 85 10.21
7. Travis PADGETT USA 86 10.22
8. Rae Monzavous EDWARDS USA 81 10.29

Heat 1, wind: -0.7

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Usain BOLT JAM 86 10.10
2. Richard THOMPSON TRI 85 10.10
3. Michael RODGERS USA 85 10.22
4. Travis PADGETT USA 86 10.31
5. Marlon DEVONISH GBR 76 10.32
6. Emmanuel CALLANDER TRI 84 10.39
7. Tony DARKWAH SWE 86 10.81

Heat 2, wind: -0.1

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Tyson GAY USA 82 10.02
2. Trell KIMMONS USA 85 10.11
3. Mario FORSYTHE JAM 85 10.23
4. Rae Monzavous EDWARDS USA 81 10.30
5. Aaron ARMSTRONG TRI 77 10.44
6. Brian DZINGAI ZIM 81 10.47
7. Ryan MOSELEY AUT 82 10.57
8. Alexander NORDKVIST SWE 90 10.63

Men's 800m

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Marcin LEWANDOWSKI POL 87 1:45.06
2. Michael RIMMER GBR 86 1:45.11
3. Jackson Mumbwa KIVUNA KEN 89 1:45.28
4. Boaz LALANG KEN 89 1:45.31
5. Nick SYMMONDS USA 83 1:45.32
6. Leonel MANZANO USA 84 1:45.41
7. Alfred Kirwa YEGO KEN 86 1:46.41
8. Andrew WHEATING USA 87 1:46.51
9. Youssef Saad KAMEL BRN 83 1:46.86
- Khadevis ROBINSON USA 76 DNF
- Abubaker KAKI KHAMIS SUD 89 DNF

Men's 5000m

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Mark KIPTOO KEN 76 12:53.46
2. Dejen GEBREMESKEL ETH 89 12:53.56
3. Imane MERGA ETH 88 12:53.58
4. Eliud KIPCHOGE KEN 84 12:54.36
5. Chris SOLINSKY USA 84 12:55.53
6. Vincent Kiprop CHEPKOK KEN 88 12:58.17
7. Titus MBISHEI KEN 90 13:00.04
8. Augustine Kiprono CHOGE KEN 87 13:04.64
9. Thomas Pkemei LONGOSIWA KEN 88 13:05.60
10. Vincent YATOR KEN 89 13:06.15
11. Joseph EBUYA KEN 87 13:13.14
12. Matthew Kipkoech KISORIO KEN 89 13:14.72
13. Ed MORAN USA 81 13:20.25
14. James Kwalia C'KURUI QAT 84 13:21.05
15. Juan VAN DEVENTER RSA 83 13:22.64
16. Yusuf Kibet BIWOTT KEN 86 13:25.03
17. Lucas Kimeli ROTICH KEN 90 13:31.89
18. Collis BIRMINGHAM AUS 84 13:31.96
- Suleiman Kipses SIMOTWO KEN 80 DNF
- Gideon GATHIMBA KEN 80 DNF
- Galen RUPP USA 86 DNF

Men's 400mH

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Bershawn JACKSON USA 83 47.65
2. Javier CULSON PUR 84 48.50
3. Angelo TAYLOR USA 78 49.57
4. Jehue GORDON TRI 91 49.66
5. Michael TINSLEY USA 84 49.83
6. Richard YATES GBR 86 49.93
7. Isa PHILLIPS JAM 84 50.00
- Félix SÁNCHEZ DOM 77 DQ

Men's 3000mSC

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Paul Kipsiele KOECH KEN 81 8:02.18
2. Silas Kosgei KITUM KEN 90 8:12.42
3. Elijah CHELIMO KEN 87 8:12.93
4. Tareq Mubarak TAHER BRN 86 8:17.21
5. Linus CHUMBA KEN 80 8:18.48
6. Tomasz SZYMKOWIAK POL 83 8:21.05
7. Youcef ABDI AUS 77 8:29.40
8. Mustafa MOHAMED SWE 79 8:29.95
9. Patrick Kipkurui LANGAT KEN 88 8:33.54
- Haron LAGAT KEN 83 DNF
- Hillary Kipsang YEGO KEN 92 DNF

Men's Triple Jump

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result Wind
1. Teddy TAMGHO FRA 89 17.36 -0.3
2. Christian OLSSON SWE 80 17.32 +0.4
3. Alexis COPELLO CUB 85 17.22 +0.6
4. Viktor KUZNYETSOV UKR 86 16.81 -0.1
5. Randy LEWIS GRN 80 16.81 +0.5
6. David GIRALT CUB 84 16.74 -0.6
7. Aleksey FYODOROV RUS 91 16.74 0.0
8. Momchil KARAILIEV BUL 82 16.54 0.0
9. Yoandri BETANZOS CUB 82 16.43 +0.4
10. Lyukman ADAMS RUS 88 16.28 -0.4
11. Tosin OKE NGR 80 16.24 -0.8

Men's Shot Put

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Christian CANTWELL USA 80 22.09
2. Tomasz MAJEWSKI POL 81 21.01
3. Cory MARTIN USA 85 20.73
4. Reese HOFFA USA 77 20.68
5. Dylan ARMSTRONG CAN 81 20.61
6. Ryan WHITING USA 86 20.56
7. Daniel TAYLOR USA 82 20.28
8. Pavel LYZHYN BLR 81 20.01
9. Maris URTANS LAT 81 19.63
10. Dorian SCOTT JAM 82 19.07
11. Niklas ARRHENIUS SWE 82 18.92
- Adam NELSON USA 75 NM

Men's Javelin Throw

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Tero PITKÄMÄKI FIN 82 84.41
2. Andreas THORKILDSEN NOR 82 83.63
3. Matthias DE ZORDO GER 88 82.05
4. Ainars KOVALS LAT 81 81.18
5. Teemu WIRKKALA FIN 84 79.90
6. Jarrod BANNISTER AUS 84 77.89
7. Oleksandr PYATNYTSYA UKR 85 77.53
8. Ari MANNIO FIN 87 76.68
9. Petr FRYDRYCH CZE 88 75.18
10. Gabriel WALLIN SWE 81 73.35
11. Eriks RAGS LAT 75 72.67
12. Sergey MAKAROV RUS 73 70.00

Women's 200m

Final, wind: -0.2

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Allyson FELIX USA 85 22.41
2. Shalonda SOLOMON USA 85 22.51
3. Bianca KNIGHT USA 89 22.59
4. Aleksandra FEDORIVA RUS 88 22.79
5. Yuliya CHERMOSHANSKAYA RUS 86 22.95
6. Debbie FERGUSON-MCKENZIE BAH 76 22.97
7. Consuella MOORE USA 81 23.32
8. Monica HARGROVE USA 82 23.66

Women's 400m

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Tatyana FIROVA RUS 82 50.46
2. Debbie DUNN USA 78 50.59
3. Francena MCCORORY USA 88 50.66
4. Shericka WILLIAMS JAM 85 50.71
5. Amantle MONTSHO BOT 83 50.74
6. Novlene WILLIAMS-MILLS JAM 82 51.18
7. Antonina KRIVOSHAPKA RUS 87 51.19
8. Natalya NAZAROVA RUS 79 52.97

Women's 1500m

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Nancy Jebet LANGAT KEN 81 4:00.70
2. Anna ALMINOVA RUS 85 4:01.53
3. Mimi BELETE BRN 88 4:01.64
4. Abeba AREGAWI ETH 90 4:01.98
5. Morgan UCENY USA 85 4:02.72
6. Gelete BURKA ETH 86 4:02.84
7. Shannon ROWBURY USA 84 4:02.95
8. Maryam Yusuf JAMAL BRN 84 4:03.29
9. Stephanie TWELL GBR 89 4:04.25
10. Anna PIERCE USA 84 4:04.52
11. Christin WURTH-THOMAS USA 80 4:04.56
12. Ingvill MÅKESTAD NOR 81 4:04.92
13. Natalya YEVDOKIMOVA RUS 78 4:07.13
14. Hannah ENGLAND GBR 87 4:07.86
15. Charlotte SCHÖNBECK SWE 84 4:11.29
- Tamara TVERDOSTUP UKR 79 DNF

Women's 5000m

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Meseret DEFAR ETH 83 14:42.46
2. Alemitu BEKELE TUR 77 14:42.62
3. Emebet ANTENEH ETH 92 14:55.65
4. Sule UTURA ETH 90 14:56.18
5. Margaret MURIUKI KEN 86 14:57.26
6. Alice Aprot NAWOWUNA KEN 94 15:16.74
7. Shitaye ESHETE BRN 90 15:25.67
8. Jennifer RHINES USA 74 15:50.55
- Lauren FLESHMAN USA 81 DNF
- Renata PLIŚ POL 85 DNF

Women's 100mH

Final, wind: +0.2

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Sally PEARSON AUS 86 12.57
2. Priscilla LOPES-SCHLIEP CAN 82 12.59
3. Lolo JONES USA 82 12.70
4. Queen HARRISON USA 88 12.78
5. Perdita FELICIEN CAN 80 12.79
6. Danielle CARRUTHERS USA 79 12.96
7. Vonette DIXON JAM 75 12.98
8. Yevheniya SNIHUR UKR 84 13.05

Heat 1, wind: -0.7

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Lolo JONES USA 82 12.78
2. Perdita FELICIEN CAN 80 12.89
3. Vonette DIXON JAM 75 12.90
4. Virginia POWELL-CRAWFORD USA 83 12.90
5. Tatyana DEKTYARYOVA RUS 81 12.92
6. Christina VUKICEVIC NOR 87 12.99
7. Aleesha BARBER TRI 87 13.05
8. Nichole DENBY USA 82 13.24

Heat 2, wind: 0.0

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Priscilla LOPES-SCHLIEP CAN 82 12.66
2. Queen HARRISON USA 88 12.70
3. Sally PEARSON AUS 86 12.70
4. Danielle CARRUTHERS USA 79 12.83
5. Yevheniya SNIHUR UKR 84 12.89
6. Tiffany OFILI USA 87 13.39
- Kellie WELLS USA 82 DNF

Women's 3000mSC

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Yuliya ZARUDNEVA RUS 86 9:17.59
2. Milcah Chemos CHEIYWA KEN 86 9:19.32
3. Lydia Jebet ROTICH KEN 88 9:21.25
4. Sofia ASSEFA ETH 87 9:22.09
5. Gladys Jerotich KIPKEMOI KEN 86 9:24.96
6. Mercy Wanjiku NJOROGE KEN 86 9:26.64
7. Katarzyna KOWALSKA POL 85 9:37.00
8. Lisa AGUILERA USA 79 9:37.98
9. Bridget FRANEK USA 87 9:42.17
10. Karoline Bjerkeli GRØVDAL NOR 90 9:47.07
11. Korene HINDS JAM 76 10:06.41
- Mardrea HYMAN JAM 72 DNF
- Wioletta FRANKIEWICZ POL 77 DNF

Women's High Jump

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Blanka VLAŠIĆ CRO 83 2.02
2. Chaunte HOWARD-LOWE USA 84 2.00
3. Emma GREEN SWE 84 1.94
4. Svetlana SHKOLINA RUS 86 1.94
5. Irina GORDEYEVA RUS 86 1.90
6. Ebba JUNGMARK SWE 87 1.90
7. Stine KUFAAS NOR 86 1.90
8. Airiné PALŠYTÉ LTU 92 1.85
9. Anna ILJUŠTŠENKO EST 85 1.85
- Lavern SPENCER LCA 84 NH

Women's Pole Vault

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Svetlana FEOFANOVA RUS 80 4.71
2. Silke SPIEGELBURG GER 86 4.61
3. Fabiana MURER BRA 81 4.51
4. Kristina GADSCHIEW GER 84 4.51
5. Yuliya GOLUBCHIKOVA RUS 83 4.51
6. Aleksandra KIRYASHOVA RUS 85 4.41
7. Kate DENNISON GBR 84 4.41
8. Jiřina PTÁČNÍKOVÁ CZE 86 4.41
9. Lisa RYZIH GER 88 4.41
10. Lacy JANSON USA 83 4.41
11. Carolin HINGST GER 80 4.21

Women's Long Jump

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result Wind
1. Darya KLISHINA RUS 91 6.78 +1.7
2. Brittney REESE USA 86 6.75 +0.3
3. Naide GOMES POR 79 6.72 -0.2
4. Lyudmila KOLCHANOVA RUS 79 6.70 +0.4
5. Ineta RADEVIČA LAT 81 6.70 -1.2
6. Funmi JIMOH USA 84 6.61 +1.8
7. Carolina KLÜFT SWE 83 6.57 +0.7
8. Olga KUCHERENKO RUS 85 6.46 -0.3
9. Brianna GLENN USA 80 6.36 -0.1
10. Ivana SPANOVIĆ SRB 90 6.26 +1.7
11. Tatyana KOTOVA RUS 76 6.24 -0.2
12. Chaunte HOWARD-LOWE USA 84 6.20 -0.4

Women's Shot Put

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Nadezhda OSTAPCHUK BLR 80 20.63
2. Valerie VILI NZL 84 19.79
3. Natalya KHORONEKO-MIKHNEVICH BLR 82 19.57
4. Nadine KLEINERT GER 75 18.78
5. Jillian CAMARENA-WILLIAM USA 82 18.74
6. Cleopatra BOREL-BROWN TRI 79 18.57
7. Helena ENGMAN SWE 76 17.97

International Events

Men's 400m

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result
1. Gary KIKAYA COD 78 45.81
2. Andretti BAIN BAH 85 46.03
3. Erison HURTAULT DMA 84 46.16
4. Ben OFFEREINS AUS 86 46.21
5. Oral THOMPSON JAM 82 46.48
6. Michael MATHIEU BAH 84 46.57
7. Danny MCFARLANE JAM 72 47.66

Women's Long Jump

Final

Pl. Athlete Nat. Birth Result Wind
1. Anastasiya MIRONCHIK BLR 89 6.72 +1.7
2. Yelena SOKOLOVA RUS 86 6.64 -0.9
3. Hyleas FOUNTAIN USA 81 6.56 -0.4
4. Rhonda WATKINS TRI 87 6.43 -0.5
5. Viktoriya RYBALKO UKR 82 6.36 -1.1
6. Tianna MADISON USA 85 6.35 -0.4
Check our Podcasts and Interviews on Audioboo FMBecome our fan on FacebookFollow us on TwitterCheck our latest Photos on FlickrCheck our latest Videos on YouTube