Results: Belgacom Flanders Indoor Meeting in Gent - Sunday February 13, 2011

Kenya's Ismael Kombich in Gent - Photo: Sport.be
Kenyan Paul Kipsiele Koech with the announcer in Gent - Photo: Sport.be
Gabon's Ruddy Zang Milama after winning the 60m - Photo: Sport.be

Kenya's Ismael Kombich clocked a world leading mark of 3:34.13 in the 1500m whilst his compatriots Paul Kipsiele Koech and Isaiah Koech set a new World Best performance in the 2000m Steeplechase (5:13.77) and in the 3000m (7:37.50, WJR) respectively in Gent, Belgium on Sunday.

It was 17-year-old Isaiah Koech second world indoor junior best of the week, having recorded a staggering 12:53.09 for 5000m two days prior in Düsseldorf.

Also Gabon's Ruddy Zang Milama continues her impressive indoor season form with another win in the women's 60m dash in 7.16 secs, after clocking 7.15 secs in the heats, at the Belgacom Flanders Indoor Meeting.

Selected Results

60m Women Heat 1 Q: first 2 + 4 best times  Time :15:11
Heat:1
1 66 ZANG RUDDY 87 GAB 7.15 Q
2 63 ASUMNU GLORIA 85 USA 7.24 Q
3 61 OMBISSA ORLANN 91 FRA 7.38 q
4 69 ZAGRE ANNE 90 BEL 7.43 q
5 62 OGRAZEANU ANDREEA 90 ROM 7.50
6 58 BRZEZINSKA IWONA 86 POL 7.58
7 59 VENANCIO MOREIRA KAUIZA 87 BRA 7.66
8 71 AERTS SARA 84 BEL 7.71

60m Women Heat 2 Q: first 2 + 4 best times Time :15:20
Heat:2
1 64 BARBER M'LISSA 80 USA 7.35 Q
2 73 MURILLO DIGNA LUZ 81 ESP 7.38 Q
3 70 DAVIN ELISABETH 81 BEL 7.39 q
4 60 KORCZYNSKA DARIA 81 POL 7.45 q
5 68 KATSURA JULIA 83 RUS 7.45
6 57 LOUAMI CARIMA 79 FRA 7.45
7 56 BORLEE OLIVIA 86 BEL 7.50
8 72 SALVAGNO AURORA 86 ITA 7.51

Triple Jump Women Time :16:47
Heat:1
1 89 BOLSHAKOVA SVETLANA 84 BEL 14.31
2 92 SALADUKHA OLGA 83 UKR 14.27
3 84 SMITH TRECIA 75 JAM 14.10
4 91 RODIC SNEZA 82 SLO 14.01
5 87 VELDAKOVA DANA 81 SVK 14.00
6 83 COSTA KEILA 83 BRA 13.90
7 81 DACHEVA PETYA 85 BUL 13.77
8 88 SARRAPIO PATRICIA 82 ESP 13.61
9 90 HAOUA KESSELY 88 FRA 13.23
10 86 GLADONE VANESSA 82 FRA 12.47
85 MBANGO FRANCOISE 83 FRA NM
82 BANOVA ADRIANA 87 BUL NM

1500m Men Time :15:38
Heat:1
1 110 KOMBICH ISMAEL 85 KEN 3:34.13
2 109 KOMEN DANIEL 84 KEN 3:35.16
3 103 KIPRUTO BRIMIN 85 KEN 3:39.07
4 101 VAN MALDEREN KRISTOF 83 BEL 3:39.88
5 102 DEMCZYSZAK MATEUSZ 86 POL 3:43.85
6 111 NAVA GORAN 81 SRB 3:44.72
7 105 STUBBE MATTHIAS 90 BEL 3:54.27
106 MARRION GEOFFREY 78 BEL DNF
112 BETT RUEBEN KEN DNF

2000m Steeplechase Men Time :15:51
Heat:1
1 123 KOECH PAUL KEN 5:13.77 BP
2 125 GETAHUN BERHAN ETH 5:20.03
3 124 LAGAT HARON 83 KEN 5:22.81
4 121 POKROP HUBERT 85 POL 5:25.18
5 127 ZERRIFI ABDELHAMID 86 ALG 5:31.45
6 161 KIBET CHIRCHIR PATRICK 83 KEN 5:40.78
7 126 MISPLON BERT 88 BEL 5:43.90

60m hurdles Women Time :15:59
Heat:1
1 138 CARRUTHERS DANIELLE 79 USA 7.89
2 136 CASTLIN KRISTI 88 USA 8.02
3 139 DAVIN ELISABETH 81 BEL 8.12
4 69 ZAGRE ANNE 90 BEL 8.15
5 141 DENBY NICHOLE 82 USA 8.17
6 142 TOMIC MARINA 82 SLO 8.19
7 140 BERINGS ELINE 86 BEL 8.28
8 143 LAVONNE IDLETTE 85 DOM 8.40

3000m Men Time :16:19
Heat:1
1 160 KOECH ISAIAH 82 KEN 7:37.50
2 156 RONO VINCENT 90 KEN 7:37.87
3 163 ABINET ABIYOT 87 ETH 7:47.94
4 159 HALIL AKKAS 83 TUR 7:48.41
5 151 BELABBAS MOHAMED KHALED 81 FRA 7:54.64
6 152 BEUGNET GREGORY 87 FRA 8:00.09
7 162 CHIRCHIR KIPKURUI PAUL 89 KEN 8:01.83
8 155 RUEL KIM 87 BEL 8:10.34
9 154 DE KERPEL WESLEY 88 BEL 8:16.45
10 158 ULICZKA STEFFEN 84 GER 8:16.79
11 153 WEERTS JEAN-PIERRE 86 BEL 8:23.47
157 CHERUIYOT JONAS 84 KEN DNF

60m Women FINAL Time :16:27
Heat:1
1 66 ZANG RUDDY 87 GAB 7.16
2 63 ASUMNU GLORIA 85 USA 7.18
3 64 BARBER M'LISSA 80 USA 7.30
4 73 MURILLO DIGNA LUZ 81 ESP 7.33
5 61 OMBISSA ORLANN 91 FRA 7.40
6 70 DAVIN ELISABETH 81 BEL 7.42
7 60 KORCZYNSKA DARIA 81 POL 7.43
8 69 ZAGRE ANNE 90 BEL 7.51

1500m Women Time :16:46
Heat:1
1 172 ARIGAWI ABEBA 90 ETH 4:06.22
2 173 JELAGAT IRENE 88 KEN 4:08.11
3 175 FANJANTEINO FELIX 80 FRA 4:08.78
4 176 DEGRANDE LINDSEY 89 BEL 4:09.18
5 178 DOAGA IONA 92 ROM 4:15.38
6 181 WENTH JENNIFER 91 AUT 4:16.25
7 182 HORNA ANNETT 87 GER 4:16.64
8 177 KREBS DENISE 87 GER 4:23.16
180 CAPKOVA TEREZA 87 CZE DNF
179 LUSTIGOVA MARCELA 82 CZE DNF
171 CICHOCKA ANGELIKA 88 POL DNF

200m Women Time :16:50
Heat:1
1 188 ROSOLOVA DENISA 86 CZE 23.54
2 68 KATSURA JULIA 83 RUS 23.72
3 190 MARIEN HANNA 82 BEL 24.16
4 66 ZANG RUDDY 87 GAB 24.46
5 191 TABORSKA MONICA 88 CZE 24.76
62 OGRAZEANU ANDREEA 90 ROM DIS

600m Men Time :16:57
Heat:1
1 1 BORLEE KEVIN 88 BEL 1:15.65
2 6 ISMAIL ISMAIL AHMED 84 SUD 1:16.31
3 3 LEWANDOWSKI MARCIN 80 POL 1:16.32
4 2 BORLEE JONATHAN 88 BEL 1:18.60
5 5 MUTUA DAVID 92 KEN 1:18.66
4 DESTATTE ARNAUD 88 BEL DNF

Download full results here.

Check our Podcasts and Interviews on Audioboo FMBecome our fan on FacebookFollow us on TwitterCheck our latest Photos on FlickrCheck our latest Videos on YouTube